27 grudnia świętem państwowym

Burmistrz Dariusz Urbański nie poparł inicjatywy ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym. Dobrze, że pozostałym 160 samorządom, w tym wójtom, burmistrzom i prezydentom miast data wybuchu Powstania Wielkopolskiego nie była obojętna.

W czerwcu wystosowano pismo do wszystkich samorządowców: prezydentów miast, starostów, burmistrzów i wójtów z Wielkopolski, Pomorza i Kujaw oraz Ziemi Lubuskiej, by włączyć się w szczytną ideę doprowadzenia do ustanowienia dnia 27 grudnia świętem państwowym i świętem wszystkich Polaków. To tego dnia wybuchło Powstanie Wielkopolskie, jedyne tak duże, znaczące i zakończone zwycięstwem powstanie w historii Polski.

BEZ ZGODY

W inicjatywę zaangażowane były: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, Fundacja Zakłady Kórnickie i Muzeum Narodowe w Poznaniu. Poproszono nas o podjęcie działań przyjmując stanowisko, oświadczenie lub uchwałę rady w tej sprawie (formuła dowolna, została nawet zaproponowana treść stanowiska w przesłanym piśmie). Termin jaki wskazano w pismach to koniec lipca 2021 roku lub w razie planowanych sesji w sierpniu – 31 sierpnia jako ostateczny termin. 8 lipca Klub Radnych DYNAMICZNA I UCZCIWA GMINA zgłosił inicjatywę uchwałodawczą i zgłosił projekt uchwały w sprawie oświadczenia popierającego inicjatywę ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym. Wniósł o wprowadzenie projektu uchwały do porządku obrad XXXIV sesję Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie, która była planowana jako sesja nadzwyczajna w lipcu 2021 r. Ze względu na tryb sesji (to jest sesji nadzwyczajnej) wniosek ten musiał zostać poparty przez burmistrza.

Niestety nasz burmistrz Dariusz Urbański nie wyraził zgody, aby uchwałę wprowadzić do programu sesji.

ZNOWU ZABRAKŁO CZASU

Mimo przygotowanego „gotowca”, którego uchwalenie Radzie Miejskiej zajęłoby góra 3 minuty, apelu dzień przed sesją do wiceprzewodniczącego Rady Bogusława Frąckowiaka, projekt nie został umieszczony w porządku obrad. W sierpniu również odbyła się sesja nadzwyczajna, ale znów zabrakło czasu na pochylenie się nad uchwałą. 3 września Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu poinformował, iż deklaracje poparcia dla apelu o ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym zebrane od wszystkich są gotowe i wyruszają w drogę do Kancelarii Prezydenta RP. W poniedziałek 6 września w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego odbyło się spotkanie Prezydenta Polski z przedstawicielami samorządów i mieszkańców Wielkopolski, gdzie dokumenty zostały przekazane. Projekt poparło i złożyło w terminie stosowne uchwały, oświadczenia ponad 160 jednostek samorządowych: prezydenci miast, marszałkowie, starostowie wielu powiatów, burmistrzowie, wójtowie, rady powiatów, miast, gmin, w tym m.in. ponad podziałami politycznymi: Prezydent Miasta Poznania, Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Starosta Poznański. Wielka szkoda, że Miasto i Gmina Murowana Goślina nie jest w tym towarzystwie.

MY PAMIĘTAMY

W mieście na głównym Rynku (pl. Powstańców Wielkopolskich) stoi pomnik poświęcony pamięci zbiorowej. Monument wykonany z piaskowca łączy oddanie hołdu powstańcom wielkopolskim, żołnierzom walczącym podczas II wojny światowej i ofiarom okupacji hitlerowskiej. Obchody 90-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego zwieńczono zamontowaniem tablicy, na której wymieniono 102 uczestników powstania. Natomiast tablicę wmontowaną w budynek pobliskiego dawnego ratusza społeczeństwo ufundowało w 1963 roku, na 45-lecie zwycięskiego powstania. W budynku można zwiedzić Izbę Regionalną Ziemi Goślińskiej, gdzie również odnajdziemy pamiątki związane z Powstaniem Wielkopolskim.

Powrót na górę