Nowe osiedle mieszkaniowe przy ul. Chabrowej to zły pomysł

Nowe osiedle mieszkaniowe przy ul. Chabrowej to zły pomysł
Autor Bartłomiej Kołsut

Podczas sesji Rady Miejskiej w dniu 9 lutego 2021 r. radni z klubu Burmistrza Urbańskiego zdecydowali o przystąpieniu do sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Murowana Goślina dla działek nr 945, 949/1, 946 i 947 w Murowanej Goślinie.

Zmiana ta ma doprowadzić do powstania osiedla mieszkaniowego w okolicy przejazdu kolejowego na ul. Chabrowej. Przyszłe osiedle ma sięgać prawie do narożnika Lasku Bolechowskiego, w którym zlokalizowany jest znany nam wszystkim pomnik osób pomordowanych w trakcie II wojny światowej. 

Lokalizacja w tym miejscu zabudowy mieszkaniowej jest sprzeczna z zasadami ładu przestrzennego. Jest nieracjonalna z wielu powodów: przyrodniczych, społecznych i ekonomicznych. Po pierwsze jest to teren zlokalizowany w pobliżu Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka. Odwiedza go i korzysta z niego wiele osób. Po drugie, potencjalnych kilkuset nowych mieszkańców, zacznie regularnie korzystać z gruntowych dróg osiedlowych oraz jedynego na tym terenie przejazdu kolejowego, co spowoduje najpewniej napięte relacje z obecną społecznością, która zamieszkuje sąsiedni obszar i wybudowała swoje domy bez świadomości powstania w pobliżu osiedla mieszkaniowego. Nie bez znaczenia jest także potencjalny konflikt społeczny związany z sąsiadującymi nieopodal terenami widowisk historycznych. Są wreszcie argumenty natury ekonomicznej. Za torami kolejowymi nie ma prawie żadnej infrastruktury sieciowej (wodociąg, kanalizacja, inne media). Drogi są wyłącznie gruntowe. Linia energetyczna, która przechodzi przez ten teren będzie musiała zostać skablowana. Modernizacji będzie musiał zostać poddany przejazd kolejowy. To są wielomilionowe inwestycje, które obciążą gminny budżet w przyszłości.

Wykorzystując podane wyżej argumenty złożyliśmy w ramach procedury planistycznej wniosek o wycofanie się ze zmiany umożliwiającej powstanie nowego osiedla mieszkaniowego na tym terenie. Wniosek podpisało blisko 60 mieszkańców gminy, w tym znaczna większość to sąsiedzi tych terenów. Burmistrz Urbański zapowiedział już, że nasz głos tych osób zignoruje. Zdecydowaliśmy więc, że rozpoczniemy zbiórkę podpisów pod społeczną inicjatywą uchwałodawczą, w której przedstawimy argumenty radnym bezpośrednio. By taka inicjatywa mogła zostać uznana za skuteczną, potrzeba 200 podpisów mieszkańców gminy. Zbierzemy te podpisy. 

Wśród radnych Burmistrza Urbańskiego jest wielu reprezentantów terenów wiejskich, które czekają na nowe drogi, wodociąg i kanalizację. Jeśli zmiany planowane przez Burmistrza Urbańskiego wejdą w życie, inwestycje drogowe w innych miejscowościach będą nadal czekały, bo budowa osiedla będzie oznaczała konieczność poniesienia określonych kosztów związanych z budową infrastruktury. Liczymy, że argumenty te trafią do radnych i nie zignorują oni wniosku podpisanego przez 200 mieszkańców.

Powrót na górę